Nemocnice na Haiti ošetřila první pacienty

Během října byla dokončena stavba a vybavení všech tří budov nemocnice u haitského města Jacmel. Nemocnice nyní funguje na částečný provoz a čeká na příjezd týmu zdravotníků a lékařů. Byli již ošetřeni první pacienti z města i okolí včetně nedalekého stanového tábora, kam se uchýlili uprchlíci ze zemětřesením těžce poškozeného hlavního města Port-au-Prince. Nyní se nemocnice připravuje na boj s epidemií cholery, která se už druhým týdnem na Haiti šíří a nyní zasáhla i oblast Jacmelu. Navíc ostrov zasáhl hurikán Thomas, který natropil další škody.Na Haiti odcestoval dvoučlenný tým Had for Help, aby koordinoval další kroky při uvedení nemocnice do plného provozu.

Nemocnice pro Haiti


Spolupracujeme s týmem lékařů z liberecké organizace Hand for Help na vybudování a provozování rychle sestavitelného nemocničního komplexu na zemětřesením zničené Haiti. Situace na Haiti je katastrofální, kolem 200 tisíc lidí bylo zraněno a dostupná lékařská péče je velice omezená.

Nemocnice na Haiti má tři budovy s plně vybaveným operačním sálem, porodnicí, převazovnou, zdravotním střediskem a lůžkovým oddělením pro akutní a pooperační stavy. Český tým na Haiti také instaluje mobilní úpravnu vody, která zajistí dodávky pitné vody pro několik set lidí.

S týmem Hand for Help jsme již úspěšně spolupracovali na misích do tsunami postižené Sri Lanky, zemětřesením postiženého Pákistánu nebo poválečné Gruzie. V Gruzii tato rychlosestavitelná nemocnice ošetřila během roku 2009 kolem 23.000 pacientů s uprchlických táborů. Gruzínští lékaři, kteří nyní nemocnici provozují, nabídli svoji účast na české misi na Haiti, jako výraz vděčnosti za předchozí pomoc Gruzii.

Koncept nemocnice, kterou je možné jako stavebnici sestavit z polyuretanových dílů během několika málo týdnů, je velmi efektivní a úspěšný. Český tým na svých misích, které trvají 3-6 měsíců až 1 rok, ošetřuje pacienty a zároveň školí místní personál. Po skončení mise přejde celá nemocnice i s vybavením do rukou místní vlády nebo důvěryhodné nevládní organizace.