Nepál 2015 - kontejner odeslán do Káthmándú


Dne 25. dubna 2015 byl Nepál zasažen ničivým zemětřesením o velikosti 8,1 Richterovy stupnice s epicentrem v oblasti Lamjung vzdáleným 80 km od hlavního města Káthmándú. Zemětřesení bylo způsobené nestabilním geologickým podložím pod horským masívem Himálají, které leží na místě střetu indické a euroasijské zemské desky. Letošní zemětřesení bylo nejhorší přírodní katastrofou, která zasáhla Nepál od roku 1934. Stovky tisíc lidí přišly o domovy a jejich vesnice byly srovnány se zemí. Po hlavním úderu zemětřesení přicházely v průběhu několika týdnů další vlny s menší intenzitou. Tato neočekávaná série následných otřesů výrazně komplikovala záchranářské práce humanitárních organizací z celého světa. Následná zemětřesení způsobila sesuvy půdy a lavin na nejvyšší hoře světa Mount Everestu a svými otřesy zasáhla až na území severní Indie.

Česká pobočka mezinárodní humanitární služby The Oneness-Heart Tears and Smiles (OHTS) se rozhodla připojit k celosvětové pomoci a zahájila projekt s názvem Kids to Kids neboli Děti dětem. Tento program umožňuje dětem z rozvinutých zemí podpořit a povzbudit své vrstevníky v chudších nebo živelnou katastrofou postižených oblastech světa prostřednic¬tvím vlastnoručně vytvořených dárkových balíčků nebo kreseb.
Zemětřesení zničilo mnoho vesnic na úpatí Himálají a zasáhlo mnoho škol a dětí. Česká pobočka OHTS se proto obrátila na základní školy v České republice s přizváním k účasti na projektu Kids to Kids. V rámci něj čeští žáci základních škol vytvářely dárkové balíčky pro nepálské děti. Součástí těchto balíčků byl ručník, mýdlo, kartáček, zubní pasta, pastelky, blok A5, nutriční tyčinky a obrázek s fotografií dítěte, jeho věkem, školní adresou a krátkým vzkazem vyjadřujícím lásku, naději a porozumění.

Celkem se podařilo nashromáždit 5550 balíčků od více než 50 základních škol a dalších dobrovolníků. Na konci října byl kontejner odeslán do Káthmándú, odkud se po úspěšném příjezdu začnou balíčky na počátku roku 2016 distribuovat dětem do postižených oblastí ve spolupráci s místními vzdělávacími organizacemi.

Věříme, že touto jednoduchou cestou nepálské děti mohou pocítit, že mají kamarády v jiných zemích, kteří na ně myslí, soucítí s nimi a posílají jim podporu v této těžké životní situaci. Zároveň si i české děti mohou uvědomit svou sounáležitost s dětmi z jiných zemí a nabídnout svou vlastní dobrou vůli ke zlepšení situace těch, kteří žijí v méně příznivých podmínkách.

„Už neplakej. Jsem s Tebou. Všechno bude brzy v pořádku. Doufám, že se ti bude můj balíček líbit.“
Vzkaz na dárkovém balíčku Kids to Kids.
Petr, 12 le
t

Seznam zúčastněných škol:
ZŠ Studánka (Praha), ZŠ Jeseniova (Praha), ZŠ Waldorfská (Praha), ZŠ Jílovská (Praha), ZŠ Na Chodovci (Praha), ZŠ Donovalská (Praha), ZŠ Táborská (Praha), ZŠ Kořenského (Praha), ZŠ Stoliňská (Praha), ZŠ Chodovická (Praha), ZŠ Fryčovická (Praha), ZŠ Tolerance (Praha), ZŠ Človíček s.r.o. (Praha), ZŠ Dolní Počernice (Praha), ZŠ Litvínovská (Praha), ZŠ Grunwaldova, ZŠ Školní (Praha), ZŠ Universum (Praha), ZŠ Nové Hodějovice, ZŠ Šindlerovy Dvory, ZŠ Máj I, ZŠ a MŠ Waldorfská, ZŠ Hýskov, ZŠ Nový Jáchymov, ZŠ Žebrák, ZŠ Zdiby, ZŠ Klecany, ZŠ Kolinec, ZŠ Cheb, ZŠ Načeradec, MŠ Kunžak, ZŠ Havlíčkova (Litoměřice), ZŠ Libochovice, ZŠ Sportovní (Uherské Hradiště), ZŠ Trhový Štěpánov, ZŠ Čechtice, ZŠ Jistebnice, ZŠ Horní Bříza, ZŠ Studénka, ZŠ Kněžpole (Bílovice), ZŠ Štefánikova (Zlín), ZŠ Komenského (Zlín), ZŠ Lukov, ZŠ Mánesova (Otrokovice), ZŠ Trnava (Trnava), ZŠ a MŠ Sazovice, ZŠ praktická a ZŠ speciální (Otrokovice), ZŠ Josefa Gočára (Hradec Králové), ZŠ Na rovině (Třebosice), ZŠ Zelená (Ostrava), ZŠ Studénka I (Studénka), ZŠ Studénka II. (Studénka), ZŠ Máchovka (Děčín), ZŠ Dr. Miroslava Tyrše (Děčín), ZŠ T. G. Masaryka a Gymnasium (Děčín)