Projekt pro školy v Nikaragui 2012

Od roku 2006 spolupracuje naše organizace se školou Santa Maria Parrales v San Jacinto (výslovnost: san chasinto) a dalšími školami v okolí. Nikaragua patří mezi nejchudší země Latinské Ameriky a distrikt León, kam San Jacinto patří, mezi nejchudší části samotné Nikaragui.
 
Škola Santa Maria Parrales slouží dopoledne 380 školákům základní školy a odpoledne 320 studentům střední školy. Zároveň škola v San Jacinto slouží jako podpůrné vzdělávací centrum pro další školy v odlehlých oblastech, celkově zahrnující kolem 1200 dětí. Školních pomůcek a dárkových balíčků od českých školáků bylo naštěstí tolik, že vystačily pro celkem 5 škol.

Do San Jacinto jsme poslali kontejner školních potřeb a dárků od českých a slovenských dětí už v roce 2009 (více informací o tomto projektu najdete zde).
 
Poté, co jsme ze San Jacinto koncem roku 2011 obdrželidalší  seznam potřebných školních pomůcek a dalšího materiálu, začalo dobrodružné úsilí sehnat všechny potřebné věci. Jelikož naše organizace sdružuje pouze dobrovolníky a z principu nepřijímá finanční dary, je jedinou možností, jak naše projekty uskutečnit, najít firmy a organizace, které jsou ochotné potřebný materiál darovat. I když se to může zdát nereálné, vždy se najde dostatek ochotných firem, organizací a škol, které nezištně věnují potřebný materiál pro dobro věci. Takto se to podařilo i s projektem pro Nikaraguu a vaše škola je toho příkladem.
 
V dubnu 20012 se podařilo konečně kontejner naplnit a poslat přes Atlantický oceán do Nikaragui. Do San Jacinto dorazila zásilka v červnu. Pro San Jacinto a okolní školy to byla velmi radostná a významná událost! Pro předání zásilky byla na konci školního roku zorganizovaná velká celodenní slavnost, které se účastnily děti ze školy Santa Maria Parrales i vybrané děti z ostatních škol. Slavnosti se zúčastnili naši kolegové z Guatemaly, kteří společně se spolupracující firmou Polaris předávali darovaný materiál dětem a učitelům. Místní školáci si na oplátku připravili krásný kulturní program se spoustou písniček a tancování. Na závěr pak všichni společně zasadili Strom harmonie.
 
Děti obdržely, kromě dárkových balíčků, také nové školní brašny. Školy dostaly zásobu školních sešitů, papírů, psacích a kreslících potřeb. Velkou radost dětem udělaly hudební nástroje a sportovní potřeby, hlavně jízdní kola. Nejlepší studenti obdrželi dárek s diplomem a jízdní kolo. Obyvatelé obcí, které nemají vodovod, ale pouze studny, také s povděkem převzali množství kanystrů na vodu.
 
Radost dětí a vděk dospělých nejlépe zachycují přiložené fotografie. Rádi vyřizujeme upřímné poděkování představitelů obce San Jacinto a všech zúčastněných škol i spolupracující firmy Polaris všem dárcům a spolupracovníkům projektu.